Офіційний сайт управління охорони здоров'я Сумської ОДА

Розділи сайту
Календар
«    Март 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Архіви
Июнь 2018 (15)
Май 2018 (21)
Апрель 2018 (26)
Март 2018 (37)
Февраль 2018 (24)
Январь 2018 (12)

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією


Опитування

Чи вважаєте Ви за потрібне щорічно проходити медичний огляд?
Так, це допоможе зберегти моє здоров'я
Ні, мені це не потрібно
Ще не визначився
Хмара тегів
Популярне
build_links(); ?>
Кориснi посиланняДля громадян, що змушені покинути свої оселі24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозомПерехід тисячоліть ознаменувався епідемією туберкульозу в Україні, як і у багатьох країнах світу. У рейтингу Всесвітньої організації охорони здоров'я наша країна займає 2-е місце в Європі по динаміці поширення цієї недуги. За даними ВООЗ, майже третина населення земної кулі інфікована мікобактеріями туберкульозу. Вважається, що 1 хворий може інфікувати 10-15 здорових осіб. Щорічно у світі на туберкульоз хворіє 7-10 млн чоловік, а загальна кількість хворих у світі досягає 50-60 млн осіб. Сьогодні розрізняють триєдину епідемію туберкульозу. Перша її складова — це зростання захворюваності на типовий туберкульоз. Друга складова епідемії зумовлена хіміорезистентним туберкульозом. Вона поширюється швидкими темпами і створює велику небезпеку. Третя складова зумовлена туберкульозом на тлі СНІДу та у ВІЛ-інфікованих.

 

   Туберкульоз в Україні стає загрозливою медико-соціальною і народно-господарською проблемою за рахунок високого рівня захворюваності, смертності, тимчасової та стійкої втрати працездатності.

 

   На території Сумської області щорічно виявляється близько 650 хворих на туберкульоз. Причинами високої захворюваності в останні роки є низка соціально-економічних та медичних факторів, зокрема, зниження життєвого рівня і добробуту населення, недостатня кількість ефективних медикаментів, медичної апаратури та обладнання, збільшення серед хворих питомої ваги соціально-дезадаптованих осіб, недостатнє фінансування протитуберкульозних заходів, несприятливий екологічний фон.

 

   Джерелом збудника інфекції є хвора людина чи тварина, які виділяють мікобактерії туберкульозу. Ця хвороба може вражати всі органи і системи організму, але найчастіше зустрічається туберкульоз органів дихання – 93%, форми позалегеневого туберкульозу – 7%.

 

   Потрапляють збудники туберкульозу в організм людини через повітря. Під час кашлю, розмови, чхання бактерії поширюються від хворого на 1,5-2 метри. Якщо харкотиння потрапляє в грунт, воно висихає, а потім з пилом підіймається в повітря. Ось так пилинки зі збудником туберкульозу якраз і потрапляють через бронхи до легень. Важливим шляхом розповсюдження туберкульозу є контактний, тобто, коли людина заражається під час зустрічі з хворим бактеріовиділювачем. Можна захворіти при вживанні некип'яченого молока від хворої на туберкульоз великої рогатої худоби.

 

   Мікобактерії туберкульозу потрапляють в організм кожної дорослої людини, але для того, аби виникло захворювання, необхідно, щоб була сприятливість організму до даної інфекції. Це залежить від соціально-економічних умов, в яких мешкає людина, і від факторів, які знесилюють організм, чим сприяють хворобі.

 

   У сучасних умовах туберкульоз може бути вилікуваний, бо є ряд препаратів, які знешкоджують мікобактерії. Але термін лікування залежить від часу виявлення хвороби.

 

   Ранні форми виліковують за 4-6 місяців. Для лікування задавнених форм необхідно лікуватись протягом року і більше. Починати лікування слід в умовах стаціонару, після досягнення клініко-рентгенологічного благополуччя можна продовжити лікування в амбулаторних умовах, а закріплювати результати бажано в умовах протитуберкульозного санаторію.

 

   Не зважаючи на фінансові труднощі, усі фтизіатричні заклади охорони здоров’я області забезпечені достатньою кількістю протитуберкульозних лікарських засобів, що дозволяє надавати медичну допомогу хворим у повному обсязі.

 

Які ж перші симптоми хвороби?


    Перші скарги хворих, у яких починається захворювання на туберкульоз: швидка втома, бажання відпочити, полежати, пітливість вночі, втрата апетиту, підвищення температури до 37,2-37,5 ºС. Згодом з'являється кашель з мокротинням, задуха. Якщо хворий вчасно не звертається за медичною допомогою, то до всіх скарг можуть приєднатися біль у грудній клітині, кровохаркання і навіть легенева кровотеча. Ефективність лікування у тих, хто вперше захворів на туберкульоз, у Сумському тубдиспансері – 91%, в цілому по області – 86%.

 

   Основними причинами неефективного лікування хворих є невчасне і пізнє виявлення хворих на туберкульоз легень, нерегулярні профілактичні флюорографічні обстеження, недисциплінованість хворих у зв’язку з хронічним алкоголізмом та побутовим пияцтвом, а також стійкість мікобактерії туберкульозу до хіміопрепаратів. Отже, основні причини неефективного лікування залежать від самої людини, її способу життя.

 

   Профілактична флюорографія є провідним методом раннього виявлення туберкульозу у дорослих. Флюорографічні профілактичні обстеження мають проходити особи від 15 років і старші. В Україні ця процедура безкоштовна, тому знайдіть час для перевірки.

 

   Все доросле населення має обстежуватись 1 раз на рік. Щорічно обстежуються представники професій, які працюють у шкідливих умовах; особи, які проживають в гуртожитках; хворі, які звертаються в поліклініку за медичною допомогою або лікуються у стаціонарі. Один раз на рік обстежуються представники груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз і особи з залишковими змінами після вилікуваного туберкульозу, хворі на цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку і 12-палої кишки, психічні хвороби, алкоголізмом і наркоманією, після тривалого лікування кортикостероїдними препаратами. Представники груп підвищеного ризику захворювання на рак легень: чоловіки-курці, яким більше 45 років, і особи, які випалюють більше однієї пачки цигарок в день; особи, які працюють в несприятливих умовах з паливно-мастильними матеріалами, отрутохімікатами, повинні обстежуватись один раз на рік.


Як захистити себе від туберкульозу?


Збалансоване харчування. Якщо ми будемо харчуватися збалансовано, наш імунітет буде здатний боротися з туберкульозом. Забудьте про фаст-фуди, вживайте злаки на сніданок, а також не забувайте про свіжі фрукти та овочі!

Здоровий сон. Для хорошого імунітету обов'язково потрібно спати 8 годин! Якщо ви навчитеся правильно планувати свій день, у вас завжди знайдеться час на сон.

Без стресів. Кожен день нас супроводжують стреси, починаючи від пролитої кави і закінчуючи переживаннями з приводу недопрацьованого проекту, хвороби рідних і т.д. Важливо розуміти, що переживання справі не допоможуть. Дайте можливість організму відпочити, а потім тверезо оцінити ситуацію.

Миємо руки. Найпростіший спосіб захистити себе від туберкульозу – гігієна! Мийте руки після відвідування громадських місць та роботи за комп'ютером.

Проба Манту. Під шкіру вводять білок, який властивий бактерії туберкульозу. Якщо людина контактувала з бактерією, через 2-3 дні місце уколу червоніє і з'являється горбок. Така реакція властива або інфікованим людям, або щепленим вакциною БЦЖ. Якщо горбок занадто великий – це привід бити на сполох.


Як знешкодити бактерію туберкульозу?


Сонячне світло. На сонці бактерія туберкульозу гине за 20-30 хвилин, а звичайне денне світло здатне затримати її розмноження. Намагайтеся просушувати речі на сонці.

Кип'ятіння. При кип'ятінні бактерія туберкульозу гине за півгодини, а в 2% розчині соди через 15 хвилин. Наприклад, якщо ви миєте посуд, прокип'ятіть його, а потім залиште в розчині соди.

Відмовтеся від шкідливих звичок, зміцнюйте імунітет і не забувайте ходити на обстеження!

Підтримуйте свій імунітет. Вживайте в їжу свіжі фрукти і овочі, продукти, що містять клітковину (житній хліб, крупи, гарбузове насіння, горіхи), рибу і морепродукти, йогурти та біокефір. В осінньо-зимовий період, коли немає можливості щодня їсти фрукти, підкріпіть організм вітамінізованими комплексами, біологічно активними добавками.